Program imprez

MAJ 2017

Na wszystkie imprezy wstęp wolny

 

Data

Nazwa imprezy

Miejsce

5 maja

"LISTY Z FRONTU"

Z okazji 72 rocznicy Zwycięstwa
w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej
wystawa fotograficzno-dokumentalna
Muzeum Sztuki i Historii
z Kaliningradu

Wystawa czynna: 5-12 maja 2017 r.

W majowe zwycięskie dni 1945 r. ogromna fala kartek pocztowych i listów dosłownie zalała wszystkie urzędy pocztowe ZSRR. Ludzie chcieli podzielić się swoją radością ze światem, góry szczęśliwych listów i pocztówek gromadziły się na stacjach pocztowych, dochodząc do odbiorców z opóźnieniem.
Listy z frontu to bezcenne świadectwo historii. Napisane przez młodych i dojrzałych ludzi, mężczyzn i kobiety, pozwalają po 72 latach od zakończenia wojny odtworzyć żywy obraz obrońcy Ojczyzny, opowiadając o trudach wojny, pozwalają zrozumieć początki Wielkiego Zwycięstwa, niosą przesłanie pokoju.

 

RCNK
5 maja, 18.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

5 maja, piątek, godz. 18.00

IWAN WASILJEWICZ ZMIENIA ZAWÓD

rok produkcji: 1973
gatunek: komedia
reżyseria: Leonid Gajdaj
obsada: Jurij Jakowlew, Leonid Kurawliow, Aleksander Diemjanienko
czas trwania: 88 min.

O FILMIE: Legendarna radziecka komedia reżysera i scenarzysty Leonida Gajdaja, jeden z liderów oglądalności 1973 roku — 60,7 mln widzów. Ekranizacja sztuki Michaiła Bułhakowa "Iwan Wasiljewicz".
Inżynier-wynalazca Timofiejew skonstruował wehikuł czasu, który połączył jego mieszkanie z odległym XVI wiekiem — a dokładniej, z komnatami cara Iwana Groźnego. Trafiają tam także imiennik cara emeryt-społecznik Iwan Wasiljewicz Bunsza oraz złodziej Żorż Miłosławski. Na ich miejsce w XX wieku przenosi się wielki car. Awaria wehikułu doprowadza do wielu nieoczekiwanych i zabawnych zdarzeń...

 

RCNK
12 maja, 18.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

12 maja, piątek, godz. 18.00

BITWA O SEWASTOPOL

rok produkcji: 2015
gatunek: dramat wojenny, melodramat
reżyseria: Siergiej Mokrickij
obsada: Julia Peresild, Jewgienij Cyganow, Oleg Wasilkow
czas trwania: 118 min.

O FILMIE: Miłość pod nieustającym ostrzałem wroga, przyjaźń z Eleonorą Roosevelt, wystąpienie na konferencji mające wpływ na wynik II Wojny Światowej, pragnienie życia i lęk przed utratą ukochanej osoby — czy poradzi sobie z tym wszystkim delikatna kobieta?
Jest to prawdziwa historia Ludmiły Pawliczenko — legendarnej kobiety-snajpera. Żołnierze szli do boju z jej imieniem na ustach, a wrogowie organizowali na nią polowanie. Na polu bitwy widziała śmierć i cierpienie, jednak najpoważniejszą próbą okazała się dla niej miłość, którą mogła odebrać jej wojna...

Nagrody: 2015 - nagroda "Złoty orzeł" za najlepszą rolę żeńską i pracę operatorską; Grand prix XXIII Festiwalu "Viva kino Rosji!" w Sankt-Petersburgu; Laureat III nagrody "Za wierność prawdzie historycznej" Rosyjskiego Stowarzyszenia Wojskowo-Historycznego w ramach ceremonii zamknięcia XII MFF "Wołokołamska granica" im. Siergieja Bondarczuka; Nagroda specjalna Stowarzyszenia Producentów Filmowych i Telewizyjnych Rosji; Nagroda za najlepszą rolę żeńską na V MFF w Pekinie; Pierwsza Narodowa Nagroda Muzyczna w kategorii "najlepszy soundtrack"; Nagroda "Wydarzenie roku" rosyjskiego magazynu "The Hollywood Reporter" (Moskwa) w kategorii "Film roku" oraz nagroda za "kobiecy obraz filmowy roku".

 

RCNK
16 maja

 

Wystawa artystki
IRINY MEKUMYANOVEJ
"MOJA JAKUCJA"

Wystawa czynna: 16-30 maja 2017 r.

 

IRINA MEKUMYANOVA
Malarka, od 1993 roku członek Związku Artystów Rosji. W 1982 r. ukończyła Jakucką Szkołę Plastyczną, w 1988 roku - Instytut Sztuki Dalekowschodniej we Władywostoku (pracownia prof. Z. Litwinowa). Po ukończeniu studiów w latach 1988-1990 pracowała w nieriungrińskiej filii jakuckich pracowni sztuki Fundacji Sztuki RFSRR w charakterze artysty-malarza. W 1997 roku pracowała w Jakucku przy aranżacji studia "Mistrz-TV", brała udział w działalności stowarzyszenia młodzieżowego "Fłogiston". W 2000 roku w Wielkie Tyrnowo (Bułgaria) zorganizowała wystawę prac młodych jakuckich malarzy "Art Sacha. Modernizm. Biały jeleń". W malarstwie artystka świadomie odchodzi od trójwymiarowego modelowania przedmiotów i przestrzeni, uciekając się do dekoracyjnych rozwiązań płaszczyzny na wyszukanym migotaniu zimnych granatowo-niebieskich tonów. Oprócz malarstwa zajmuje się ilustracją książkową i publicystyczną, desingiem i grafiką komputerową.

 

RCNK
19-24 maja
CYKL IMPREZ
Z OKAZJI DNIA SŁOWIAŃSKIEGO
PIŚMIENNICTWA I KULTURY


19 maja, godz. 17.00
Spotkanie rodaków w Klubie "WITAMY"

24 maja
Lekcja: "CHWAŁA WAM, BRACIA, NAUCZYCIELE SŁOWIAN"

RCNK
20 maja, 17.00-22.00

NOC MUZEÓW W RCNK

MUZEALNY KINEMATOGRAF
Pokaz rosyjskich filmów z polskimi napisami:

"ROSYJSKA ARKA"
2002, reż. Aleksander Sokurow, 96 min.

"PAŃSTWOWA GALERIA TRETIAKOWSKA"
2007, reż. Władimir Wieniediktow, 50 min.

"WIELKA MAKIETA "ROSJA"
2014, reż. Paweł Bajdikow, 26 min.

"ROSYJSKA ARKA"
2002, reż. Aleksander Sokurow, 96 min.

Współczesny nam człowiek nagle znajduje się w Ermitażu z początku 1700 roku, nie mając pojęcia, jak się tam dostał. Rozglądając się po sali, spotyka cudzoziemca, w którym rozpoznaje słynnego francuskiego dyplomatę i podróżnika XIX wieku. Mężczyźni odbywają podróż w czasie przez 300 lat historii Rosji, dzieła sztuki i zabytki kultury przenoszą ich do czasów Imperium Rosyjskiego. Cały film został nakręcony w Pałacu Zimowym 23 grudnia 2001 "jednym kadrem" w jednym ujęciu, bez stop klatki, bez montażu. 2000 aktorów, 33 sale Ermitażu, 3 orkiestry na żywo. Prapremiera odbyła się na konkursie głównym festiwalu w Cannes w 2002 roku.

"PAŃSTWOWA GALERIA TRETIAKOWSKA"
2007, reż. Władimir Wieniediktow, 50 min.

Film prezentujący "Galerię Tretiakowską" poświęcony jej twórcy - Pawłowi Trietiakowowi i historii powstania muzeum. W galerii, eksponaty której przez ponad ponad 40 lat kolekcjonował Trietiakow, znalazło się wszystko, co najlepsze i co powstało w rosyjskim malarstwie XVIII – XIX w. Kolekcjoner kupił setki wspaniałych dzieł, a w każdym z nich pozostała cząstka jego duszy...
Z każdym eksponatem związana jest niepowtarzalna historia. Właśnie o tych tych fascynujących historiach opowiada film oparty na wspomnieniach Pawła Trietiakowa i jego córki Aleksandry Botkinej.

"WIELKA MAKIETA "ROSJA"
2014, reż. Paweł Bajdikow, 26 min.

Dzień tutaj trwa 15 minut, a odległość od Sankt-Petersburga do Władywostoku pociąg pokonuje w ciągu 20 minut. To Wielka Makieta "Rosja". Kraj w miniaturze z najbardziej charakterystycznymi obiektami. W filmie twórcy tego ogromnego projektu opowiadają o procesie jego tworzenia, ujawniają tajemnice budowy obiektów i pokazują "życie małej Rosji". Kraj w miniaturze – Wielka Makieta "Rosja". To jedno z najmłodszych i najbardziej niezwykłych muzeów w Rosji. Na makiecie liczącej 800 metrów kwadratowych zmieścił się cały kraj od Kaliningradu do Kamczatki, w skali 1:87. Morza, rzeki, wsie, miasta, platformy wiertnicze i kolej żyją własnym życiem. Po nocy następuje dzień, dzięki 800 diod ledowych. Ten cud inżynierii w ciągu 4 lat tworzyło ponad 100 osób. Życiem tego małego kraju kieruje 40 komputerów. Muzea miniatur to projekty, popularne na całym świecie, są w Brukseli, Hamburgu i Berlinie. Ale Wielka makieta "Rosja" jest wyjątkowa, bo przedstawia największą na świecie makietę jednego kraju.

 

RCNK
24 maja, 17.00

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokaz filmu z polskimi napisami

 

24 maja, środa, godz. 17.00

W TAMTYM KRAJU

 

rok produkcji: 1997
gatunek:
dramat
reżyseria:
Lidia Bobrowa
obsada:
Dmitrij Kłopow, Władimir Borczaninow, Anna Owsiannikowa
czas trwania:
85 min.

O FILMIE: Ten kraj to północna wieś Wierkoła, rosyjska głubinka z niezmiennym od stu lat bytem. Tylko elektryczność, radio i telewizja wskazują na współczesność. A ręce, jak i wcześniej, karmią zwierzęta, czerpią "żurawiem" wodę ze studni, płuczą pranie w przeręblu, latem przygotowują zapasy, budują. Kobiety kończą szkołę, zostają dojarkami, wychodzą za mąż, rodzą dzieci. Wszyscy są tu na widoku, wszyscy się znają i każdy wie, kto czego jest wart. Praca trwa przez całe życie. Na myślenie o Bogu i duszy nie ma czasu, klasztor jest na drugim brzegu rzeki. Tylko czasami ktoś, porażony pięknem, zatrzyma się i zamilknie. Tu rodzą się i umierają ludzie, nienawiści przeciwstawia się miłość, okrucieństwu — dobroć. Bezinteresowność daje siłę do pracy i wygrywa z podłością.

Nagrody: 1998 - Nagroda Państwowa Federacji Rosyjskiej; Nagroda Pokoju na MFF w Berlinie; Grand prix MFF "Rencontre" oraz Nagroda Paryskiego Ratusza na dystrybucję filmu we Francji; Grand prix MFF Narodów Słowiańskich i Prawosławnych "Złoty Witeź"; Grand prix jury i publiczności MFF w Creteil (Francja); Nagroda specjalna jury na MFF w Turynie (Włochy); Grand prix MFF w Freistadt (Austria); Nagroda Główna KFF "Nowe kino Rosji" w Czelabińsku; 1999 - Grand prix MFF w Mińsku; Nagroda im. Wasilija Szukszyna na I Festiwalu Filmowym im. Wasilija Szukszyna; Grand prix MFF w Tromsø oraz Nagroda Norweskiego Instytutu Filmowego na dystrybucję filmu w Norwegii.

 

RCNK
26 maja, 18.00

 

KONCERT

ULIASHA
ULIANA KOŁODZIEJCZAK

 

Repertuar Uliashу jest zróżnicowany, to piosenki autorskie wykonywane w języku rosyjskim, polskim, angielskim i francuskim i projekty muzyczne, takie jak "Rosyjska muzyka w moim polskim sercu" i audiowizualne show "Zatrzymaj chwilę".

 


Laureatka Międzynarodowego Festiwalu "Rosyjska Piosenka" (Moskwa 2010), Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Talentów Muzycznych, Laureatka I Miejsca Międzynarodowego Konkursu piosenek Anny German, Laureatka w kategorii autor tekstu poetyckiego Międzynarodowego Festiwalu "Autorska Romasiada 2016" (Moskwa 2016), Reprezentantka Polski na XXV Międzynarodowym Konkursie Wykonawców Piosenki Estradowej "Witebsk–2017" i in.

 

RCNK
1-31 maja

WYSTAWY KSIĄŻKOWE
Z okazji 80. rocznicy urodzin
A. BITOWA
Z okazji 105. rocznicy urodzin
L. OSZANINA
Z okazji 125. rocznicy urodzin
K. PAUSTOWSKIEGO


RCNK

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.
Informacja o nie ujętych w programie imprezach będzie dostępna w RCNK i na stronie internetowej www.russcentrum.pl
Przepraszamy za ewentualne zmiany w programie imprez.