Program imprez

MARZEC 2017

Na wszystkie imprezy wstęp wolny

 

Data

Nazwa imprezy

Miejsce

 

„PIERWSZA KOBIETA-KOSMONAUTA -
WALENTYNA TIERIESZKOWA”


Z okazji 80. rocznicy urodzin W. Tierieszkowej
wystawa fotograficzno-dokumentalna

Wystawa czynna: 22 lutego – 12 marca 2017 r.

 

RCNK
2 marca, 17.00

 

Transmisja spektaklu
Teatru satyry
"Pies ogrodnika"

O spektaklu: "Pies ogrodnika" — jedna z najbardziej znanych komedii o miłości i niesprawiedliwości społecznej. Wdowa, arystokratka Diana de Belfor, zakochuje się w swoim sekretarzu Teodoro. Coż on ma zrobić, gdy obiecał, że poślubi inną? Walka ambicji i zazdrość — z jednej strony, z drugiej — chęć faworytów Diany do pozbycia się Teodoro, doprowadzą do nieoczekiwanego zakończenia. Aby złączyć z nim swój los, bogata wdowa musi stworzyć mu nową biografię.

  • Premiera spektaklu odbyła się 16 i 19 marca 2016 roku.
  • Reżyseria: Paweł Safonow
  • Spektakl dla widzów powyżej 16 lat (16+).

Transmisja z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet
W sieciach socjalnych: #россиялюбовьбезграниц

 

RCNK
3 marca, 18.00

 

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokazy filmów z polskimi napisami

 

3 marca, piątek, godz. 18.00

WINDYKATOR

rok produkcji: 2016
gatunek: dramat, thriller
reżyseriа: Aleksiej Krasowskij
obsada: Konstantin Chabienskij, Jewgienij Styczkin, Ksenia Burawskaja
czas trwania: 74 min.

Artur to zimny i cyniczny pracownik firmy windykacyjnej, który w ciągu kilku sekund potrafi przekonać człowieka, aby zwrócił dług. Jego życie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy to przychodzi jego kolej na płacenie rachunków. W internecie pojawia się prowokacyjny film z udziałem Artura, i w ten oto sposób myśliwy staje się ofiarą. Zamknięty w biurze windykator ma tylko jedną noc, aby odzyskać swoje dobre imię i udowodnić niewinność.

Nagrody: Nagroda za najlepszą rolę męską oraz Nagroda za najlepsze zdjęcia na 27. ORFF "Kinotawr" w Soczi; Nagroda Specjalna "Fedeora" Federacji krytyków filmowych Europy i basenu Morza Śródziemnego na 51. MFF w Karlowych Warach; Nagroda publiczności za najlepszy film rosyjski na XIV MFF "Meridiany Pacifiku" we Władywostoku.

 

RCNK
4 marca, 10.00

 

48. OLIMPIADA JĘZYKA ROSYJSKIEGO
dla uczniów szkół ogólnokształcących
z województwa pomorskiego i zachodnio-pomorskiego

 

RCNK
6 marca, 18.00

 

KONCERT
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet

N. ROSTOWA
Zasłużona Artystka Rosji
I. PONOMARIENKO
Laureat konkursów międzynarodowych

 

 

W social media: #россиялюбовьбезграниц

 

RCNK

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET

 

W social media: #россиялюбовьбезграниц

 

9,15,27 marca

 

CYKL IMPREZ

Prezentacja multimedialna i film dokumentalny
(reż. O. Rezniczenko)

„WALENTYNA TIERIESZKOWA.
MISS WSZECHŚWIATA”

 

RCNK
10 marca, 10.00

 

KONKURS PIOSENKI ROSYJSKIEJ
dla uczniów szkół ogólnokształcących

 

RCNK
10 marca, 18.00

 

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokazy filmów z polskimi napisami

 

10 marta, piątek, godz. 18.00

MAMY

rok produkcji: 2012
gatunek: obyczajowy, komediodramat
reżyseria: Tichon Korniew, Aszot Kieszczian, Karen Oganesian, Eldar Saławatow, Sarik Andreasian, Dmitrij Diużew, Jewgienij Abyzow, Alan Badojew
obsada: Sieriej Bezrukow, Dmitrij Diużew, Michaił Poreczenkow
czas trwania: 103 min.

Pewnego 8 marca wystąpiła duża awaria telefoniczna. Gdyby to się zdarzyło w innym dniu, może stałoby się tylko pretekstem do informacji w mediach. Jednak w dniu, kiedy dzieci muszą złożyć mamom życzenia, problemy sieci telekomunikacyjnych zmuszają bohaterów ośmiu historii do podjęcia niespodziewanych kroków, żeby spotkać się ze swoimi mamami i powiedzieć im te ważne słowa: "Mamo, kocham cię!"

Nagroda Prasy za najlepszą komedię na XIII ORFF komedii "Uśmiechnij się, Rosjo!" w Tule.

 

RCNK
14
marca,
18.00

„CZAS I MIEJSCE DLA SZTUKI”

Wystawa prac artystów
uczestników Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Osiekach, wspólnie z regionalnym
Związkiem Artystów Polskich

Wystawa czynna: 14-31 marca 2017 r.

Komisarz wystawy - Bożena Giedych

RCNK
15 marca, 17.00

 

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokazy filmów z polskimi napisami

 

15 marca, środa, godz. 17.00

PEWNEGO RAZU

rok produkcji: 2013
gatunek: komedia, melodramat
reżyseriа: Renat Dawletjarow
obsada: Jurij Dejnekin, Daria Mielnikowa, Nikita Kalinin
czas trwania: 101 min.

Pewnego razu Aleksiej uświadamia sobie, że jest zakochany. W byłej dziewczynie brata. Jeszcze nie miał 16 lat, a ona skończyła już 17. Nosiła bardzo krótką spódniczkę i zadawała się z chłopakami z innego osiedla. Przed Aleksiejem ostatni dzwonek, ostatni rok życia w miasteczku i pierwszy poważny egzamin. Założył się z Tanią: przegrany musi spełnić każde życzenie zwycięzcy...

 

RCNK
24 marca, 18.00

 

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokazy filmów z polskimi napisami

 

24 marca, piątek, godz. 18.00

TRZĘSIENIE ZIEMI

rok produkcji: 2016
gatunek: dramat
reżyseriа: Sarik Andreasian
obsada: Konstantin Ławronienko, Maria Mironowa, Wiktor Stiepanian
czas trwania: 102 min.

Na tle klęski żywiołowej - wielkiego trzęsienia ziemi w Armenii w 1988 roku - rozgrywa się historia dwóch bohaterów, 45-letniego Konstantego Bereżnego i 20-letniego Roberta Melkoniana. Los sprawia, że spotykają się nie po raz pierwszy. Wiele lat temu w wypadku z winy Bereżnego zginęli rodzice Roberta. Konstanty spędził kilka lat w więzieniu, a chłopca wzięli na wychowanie krewni. Dziwnym zbiegiem okoliczności Bereżny wraca do swojej rodziny w dniu strasznego trzęsienia ziemi: czekają na niego żona, córka, syn... i Robert, który nigdy nie wybaczył mu śmierci swoich rodziców. Jak na ironię, bohaterowie trafiają do jednej grupy ratunkowej, ale rozpoznają się nie od razu.

RCNK
27 marca, 10.00

 

Turniej intelektualny
„CO? GDZIE? KIEDY?”
Dla uczniów obwodu kaliningradzkiego
i województwa pomorskiego

 

RCNK
28 marca, 10.00

 

DYKTANDO Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO
dla uczniów i studentów
z województwa pomorskiego

 

UG
29 marca, 17.00

 

Spektakl-on-line
"WIECZÓR TRZECH KRÓLI"

Transmisja w Internecie 29 marca, godz. 17.00

"Wieczór trzech króli" (16+)
Inscenizacja: Paweł Safonow

W "Wieczorze Trzech Króli", ostatniej swojej komedii, Shakespeare żegna się z zabawowym życiem. W sztuce harmonijnie przeplatają się niegrzeczne żarty, romanse i życiowa wiarygodność, zabawny urok występków, poezja i dowcipna proza. W spektaklu, wystawionym przez reżysera Pawła Safonowa, uczucia bohaterów są całkiem ziemskie, ale za to świat, w którym żyją... Zresztą, niech to na razie pozostanie tajemnicą.

Ta inscenizacja to drugi spektakl w Teatrze satyry utalentowanego zespołu artystów, biorącego udział w projekcie sezonu 2015/2016 pt. "Pies ogrodnika". Widza czeka scenografia autorstwa Mariusa Jacovskisa. Evgenia Panfilova zaprezentuje zupełnie nową, wyjątkową artystycznie stylistykę w stworzonych przez nią kostiumach. I oczywiście, spektaklu Pawła Safonowa nie można sobie wyobrazić bez muzyki Faustasa Latenasa. Choreografia Alishera Hasanova.

 

RCNK
29 marca, 18.00

 

KONCERT

Confusion Project & Andrey Konstantinov

 

Andrei Konstantinov - saksofonista jazzowy, kompozytor i aranżer. Laureat wszechrosyjskich (Delphic Games 2008) i międzynarodowych konkursów muzycznych ("Nadzieja 2014" w Krasnojarsku, "Siberian Assembly" 2014 w Nowosybirsku). Brał także udział w wielu festiwalach jazzowych ("Jazz nad jeziorem Bajkał" w Irkucku; "Jazz w starej twierdzy" w Nowokuzniecku, festiwal jazzowy w mieście Ułan-Ude, itp.) W 2013 roku założył kwartet JAZZ TALES grający muzykę fusion, który na początku 2014 roku został laureatem Grand Prix 1 Międzynarodowego Festiwalu "Na skrzydłach jazzu". W tym samym roku kwartet przekształcił się w trio organowe, w związku z odejściem basisty. Repertuar zespołu obejmował w jednej trzeciej oryginalne kompozycje A. Konstantinova, a w dwóch trzecich standardy jazzowe i utwory współczesnych saksofonistów muzycznych, głównie J. Redmana, M. Breckera, C. Pottera, B. Mintzera i innych. Od 2016 roku Andrei Konstantinov jest solistą Big-Band Nowosybirskiej filharmonii pod batutą Władimira Tolkacheva i równocześnie kontynuuje pracę nad autorskimi projektami.

Confusion Project to trio z Trójmiasta, które powstało na początku 2013 roku. Ambicją zespołu jest ukazanie muzyki Jazz-Fusion w świeżej, zwiewnej, tryskającej pomysłami odsłonie. Na ogólny wyraz muzyki Confusion Project składają się niebanalne, rozbudowane kompozycje czerpiące z szerokiej palety stylistyk (od muzyki poważnej przez dixieland i swing po muzykę latynoską, rockową czy drum'n'bass) oraz wspólne dążenie muzyków do tego, aby zachować w swojej grze balans między błyskotliwością i humorystycznością, a subtelnością i intymnością. Trio ma na swoim koncie wyróżnienie na School&JazzFestival 2013, a także III miejsce oraz nagrodę indywidualną dla Michała Ciesielskiego na IX Europejskich Integracjach Muzycznych. W 2014 roku wystąpili w finale European Jazz Contest, jako jeden z 4 najlepszych zespołów jazzowych z całej Europy. W 2014 r. ukazała się ich pierwsza debiutancka płyta "How to Steal a Piano" (BCD CDN 34). W grudniu 2015r. nakładem BCD Records ukazał się ich drugi album "The Future Starts Now". Dochód ze sprzedaży płyt zostanie przekazany na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. W czerwcu ub. roku zespół uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie jazzowym "Big Sky 2016" w Moskwie i tam muzycy zapoznali się z saksofonistą Andreiem Konstantinem, który zajął I miejsce w kategorii Solista - instrumentalista. Wtedy też zrodziła się idea opracowania wspólnego projektu.

RCNK
31 marca, 18.00

 

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego „Horyzont”
Pokazy filmów z polskimi napisami

 

31 marca, piątek, godz. 18.00

KROK KU SPOTKANIU

rok produkcji: 1976
gatunek: komedia, melodramat
reżyseriа: Naum Birman
obsada: Ludmiła Gurczenko, Nikołaj Wołkow Jr, Andriej Mironow
czas trwania: 77 min.

Pięć lirycznych nowel połączonych historią rodzącej się miłości dwójki niemłodych już ludzi - Walentyny Stiepanowny i Igora Anatolewicza, często spotykających się w transporcie miejskim i nie podejrzewających, że mieszkając obok siebie, są powodem wzajemnych kłopotów.

Wspólnym motywem przewodnim filmu jest dążenie człowieka do tego, aby kochać i być kochanym, zrobić krok ku spotkaniu, wbrew okolicznościom i mylnym przekonaniom. W filmie wystąpiło wielu wybitnych radzieckich aktorów: Andriej Mironow, Ludmiła Gurczenko, Georgij Wicyn, Jewgienij Leonow, Jelena Słowiej i inni.

 

RCNK
1-31 marca

WYSTAWY KSIĄŻKOWE
Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji


RCNK

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.
Informacja o nie ujętych w programie imprezach będzie dostępna w RCNK i na stronie internetowej www.russcentrum.pl
Przepraszamy za ewentualne zmiany w programie imprez.