Archiwum

 

 

20 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury, w ramach oficjalnego udziału w RCNK w programie "Europejskiej Nocy Muzeów" w północnych województwach Polski, odbył się pokaz rosyjskich filmów, przedstawiających unikalne muzea i historię Rosji XVIII-XXI wieku.

Liczni odwiedzający, którzy przyszli wieczorem i w nocy do Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury (pokaz filmów odbywał się od godziny 17.00 do 23.00 godzin), mieli okazję zobaczyć film fabularny "Rosyjska arka", akcja którego toczy się w Ermitażu na tle dzieł sztuki i zabytków kultury, film dokumentalny "Państwowa galeria Tretiakowska", poświęcony Pawłowi Michajłowiczowi Trietiakowowi i historii powstania galerii, a także film "Wielka makieta "Rosja o wyjątkowym i jednym z najmłodszych muzeów, prezentujących odwiedzającym makietę kraju w miniaturze od Kaliningradu do Kamczatki z najbardziej charakterystycznymi miejscami i obiektami, które są rozmieszczone na powierzchni 800 metrów kwadratowych.

W sali wystawowej Rosyjskiego Centrum goście z zainteresowaniem oglądali wystawę "Moja Jakucja" artystki Iriny Miekumianowej, która została otwarta w przeddzień "Europejskiej nocy muzeów".

19 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury odbyło się spotkanie w Klubie rodaków "Witamy", poświęcone obchodom Dnia Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury, świętym braciom Cyrylowi i Metodemu pod nazwą: "Chwała Wam, bracia, nauczyciele Słowian".

Zebrani z zainteresowaniem obejrzeli film o powstaniu słowiańskiego alfabetu i wzięli czynny udział w quizie poświęconym rosyjskiemu alfabetowi – cyrylicy, który używany jest w Rosji od ponad 700 lat. W konkursie znalazły się pytania dotyczące przekształceń i reform alfabetu, gdzie jedną z najważniejszych stała się reforma Piotra I, a także o ostatniej reformie 1918 roku, po której alfabet rosyjski przyjął współczesną formę.

W drugiej części spotkania odbył się koncert, zorganizowany przez członków Klubu rodaków. W wykonaniu naszych utalentowanych uczestników zabrzmiały popularne ludowe i współczesne piosenki, które zawsze wywołują oddźwięk w duszy rosyjskiego człowieka i nikogo nie pozostawiają obojętnym.

16 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury otwarto wystawę członka Związku Artystów Rosji, malarki i grafika Iriny Miekumianowej. W ekspozycji znalazło się 40 prac artystki, stworzonych pod wpływem pradawnej kultury ludu Sacha, z wykorzystaniem dekoracyjnych rozwiązań w płaszczyźnie i eleganckim migotaniem niebieskich tonów. Na wystawie prezentowane jest również 20 autorskich fotografii krajobrazów Jakucji oraz obrazy współczesnych mieszkańców regionu.

Otwarcie wystawy odbyło się przy dużym zainteresowaniu odwiedzających, w świątecznej atmosferze. Gości częstowano narodowym napojem – kumysem. W wykonaniu I. Miekumianowej zabrzmiały utwory ludowe i goście zapoznali się z dźwiękami tradycyjnego instrumentu - munhapra (homus).

Uroczystości z okazji obchodów Dnia Zwycięstwa, rozpoczęły się rankiem 9 maja od złożenia wieńców na cmentarzu żołnierzy radzieckich poległych podczas wyzwalania Gdańska z udziałem konsulów Generalnych Rosji i Białorusi, polskich kombatantów, rodaków, działaczy stowarzyszenia "Polska-Wschód", przedstawicieli administracji miejskiej i mieszkańców Gdańska.

Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali wstążki Świętego Jerzego jako znak wdzięcznej pamięci o poległych w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Po złożeniu wieńców uczestnicy imprezy zostali zaproszeni do Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury, gdzie obejrzeli wystawę fotograficzno-dokumentalną "Listy z frontu", poświęconą 72-rocznicy Wielkiego Zwycięstwa.

Na zakończenie imprezy dla uczestników i gości odbył się koncert "Moja Rosja" z udziałem Ludowego Artysty Rosji Walerija Alijewa i solistki Olgi Daszkiewicz, którzy wykonali popularne piosenki z okresu wojennego, oraz utwory liryczne kompozytorów rosyjskich i białoruskich.

   
   
 

Archiwum

  2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017